Online destinacija za stručne savjete i podršku u roditeljstvu. Naš tim pedijatara, pedagoga, psihologa i pravnika stoji vam na raspolaganju da odgovori na vaša pitanja i pruži vam pouzdane smjernice.
Pošaljite nam vaše pitanje putem formulara ispod i osigurajte najbolju njegu i podršku za vas i vašu porodicu.
Bilo da se radi o školskom uspjehu ili ostvarivanju socijalnih kontakata u školi, roditelj treba biti oslonac i podrška koliko god može za svoje dijete. Ako u tome ne uspijevate, budite slobodni da tražite podršku Roditeljske snage.
Izvod iz matične knjige rođenih, potvrda o prebivalištu, potvrda o završenom predškolskom programu i zdravstveni karton.
Razgovarajte s djetetom o školi, posjetite školu unaprijed, uspostavite rutine kod kuće i podstičite pozitivne stavove prema učenju.
Uspostavite redovno vrijeme za učenje, obezbijedite miran prostor za rad, budite dostupni za pomoć i pohvalite trud djeteta.
Razgovarajte s učiteljem, pratite situaciju, podstičite dijete da izrazi svoje osjećaje i, ako je potrebno, zatražite pomoć školskog pedagoga.
Razgovarajte s učiteljem, istražite mogućnosti dodatne podrške u školi.
Koristite specijalizovane materijale i tehnologiju, radite sa edukativnim stručnjacima i prilagodite metode učenja potrebama djeteta.
Obratite pažnju na promjene u ponašanju, povlačenje, promjene u spavanju i apetitu, te izražavanje osjećaja bespomoćnosti ili tuge.
Učite ga tehnikama opuštanja, obezbijedite redovnu fizičku aktivnost, razgovarajte o problemima i pružite emocionalnu podršku.
Ostanite smireni, postavite jasne granice, igorišite neprihvatljivo ponašanje kada je moguće, i nagradite pozitivno ponašanje.
Budite strpljivi, ponudite podršku, stvarajte povjerljivo okruženje i razmislite o konsultaciji sa dječijim psihologom.
Budite iskreni, koristite jednostavan jezik prilagođen uzrastu, pružite emocionalnu podršku i budite dostupni za pitanja.
Razgovarajte otvoreno, budite razumijevajući, pružite informacije o fizičkim i emocionalnim promjenama, i budite podrška.
Povišena temperatura, osip, kašalj, bol u grlu, povraćanje ili dijareja. Posjetite ljekara ako simptomi traju duže ili se pogoršavaju.
Redovni pregledi uključuju mjerenje visine i težine, vakcinaciju, provjeru sluha i vida, te razvojne procjene.
Obratite pažnju na osip, svrab, oticanje, otežano disanje. U slučaju ozbiljne reakcije, odmah potražite medicinsku pomoć.
Osigurajte dovoljno odmora, tečnosti, zdrave ishrane i higijene. Koristite odgovarajuće lijekove po savjetu ljekara.
Fizičke promjene, emocionalne oscilacije i razvoj identiteta. Razgovarajte otvoreno i pružite podršku i razumijevanje.
Za upis djeteta u školu su obično potrebni: izvod iz matične knjige rođenih, potvrda o prebivalištu, potvrda o zdravstvenom stanju djeteta i eventualno potvrda o završenom predškolskom programu.
Roditelji imaju pravo da budu informirani o obrazovnom procesu svog djeteta, kao i obavezu da osiguraju redovno pohađanje škole, surađujući s obrazovnim institucijama u tom procesu, u skladu sa Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju.
U slučaju školskog nasilja, roditelji bi trebali odmah kontaktirati školu i prijaviti incident. Takođe se mogu obratiti policiji i nadležnim institucijama za zaštitu djece radi daljnjeg postupanja, prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju.
U slučaju poteškoća s upisom, roditelji se mogu obratiti nadležnim obrazovnim institucijama kako bi riješili problem i osigurali pravo djeteta na obrazovanje, prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju.
Prava djece i roditelja prilikom razvoda regulisana su Porodičnim zakonom Crne Gore, koji obuhvata pitanja poput starateljstva, alimentacije i prava na kontakte djeteta sa oba roditelja.
Zaštita privatnosti i sigurnosti djece na internetu je važna. Roditelji bi trebali educirati djecu o sigurnom korišćenju interneta i nadgledati njihovu internet aktivnost, u skladu sa Zakonom o zaštiti privatnosti podataka i drugim relevantnim propisima.
Samohrani roditelji imaju ista prava kao i parovi u pogledu starateljstva nad djetetom. Potrebno je da podnesete zahtjev sudu koji će procijeniti najbolje interese djeteta prilikom dodjele starateljstva.
Samohrani roditelji imaju pravo na alimentaciju za dijete od bivšeg partnera. Potrebno je podnijeti zahtjev sudu za određivanje iznosa alimentacije u skladu sa crnogorskim zakonima o porodičnim odnosima.
Samohrani roditelji imaju pravo na redovne posjete djetetu, osim ako sud ne odluči drugačije zbog specifičnih okolnosti. Sud može odrediti termine i uvjete posjeta u skladu sa Zakonom o porodičnim odnosima.
Preporučuje se sastavljanje testamenta u kojem se određuje staratelj za dijete u slučaju smrti ili nesposobnosti samohranog roditelja. Sud može imenovati staratelja u interesu djeteta.
Ako bivši partner ne ispunjava svoje obaveze, kao što su plaćanje alimentacije ili poštovanje dogovorenih posjeta, možete se obratiti nadležnim organima za provedbu sudskih odluka kako biste zaštitili prava djeteta i sebe.
Kontaktiranje logopeda je važno u bilo koje doba, a rana detekcija je ključna za uspjeh tretmana. Logoped će procijeniti kada je pravo vrijeme za početak terapije, uzimajući u obzir razvojne milje i procjenu djeteta. Što se tiče trajanja terapije, to zavisi od dijagnostike, motivacije, podrške roditelja i redovnosti dolazaka. Roditelji su ključni kao koterapeuti, a njihova posvećenost može ubrzati proces terapije. Ako nisu u mogućnosti da se posvete, dijete može dolaziti na tretmane češće kako bi se postigli željeni rezultat
Pripremite prostor za bebu, nabavite neophodnu opremu poput pelena, hranilica, krevetića, i informišite se o osnovnoj njezi novorođenčeta.
Slijedite bebin ritam i osigurajte redovne obroke i spavanje. Informišite se o tehnikama dojenja ili hranjenja na bočicu.
Potražite podršku od savjetnika za dojenje ili ljekara. Informišite se o pravilnoj tehnici i mogućim poteškoćama.
Informišite se o uobičajenim simptomima bolesti kod novorođenčeta, kao što su groznica, povraćanje ili promjene u ponašanju. Ako primijetite bilo kakve zabrinjavajuće simptome, odmah se obratite ljekaru.